Trápi vás bolesť chrbtice, karpálny tunel alebo brnenie končatín?

Bolesť chrbtice počas života postihne zhruba 80 % ľudí, pričom u 10 % z nich sa bolesti vyvinú do chronickej podoby. Najčastejšou príčinou bývajú poškodené nervy.

a b c d e f h i k l m n o p r s t u v ú

Sakroiliakálny (krížovo-bedrový) kĺb

kĺb nachádzajúci sa medzi kostrčou a bedrovým kĺbom. Najdôležitejšou úlohou sakroiliakálneho kĺbu je preniesť váhu tela na nohy.

Sedací nerv

je najsilnejším nervom v tele. Tiahne sa od panvy k chodidlu. U človeka začína v spodnej časti chrbtice. V nohe sa rozvetvuje tak, že už nejde len o jeden nerv, ale o zväzok niekoľkých nervových povrazcov, ktoré sú obklopené tenkým obalom spojivového tkaniva. Vyskočená platnička môže spôsobiť bolestivé poškodenie sedacieho nervu, známeho ako ischias.

Segment (miechový segment)

ide o úsek chrbtice, kde na oboch stranách (vľavo a vpravo) vystupujú koreňové vlákna pre príslušné miechové nervy. Existuje 31 rôznych miechových segmentov, ktoré slúžia na rozdelenie miechy a na opis jej umiestnenia.

Senzitívne nervy

prenášajú vnemy z tela do centrálneho nervového systému (CNS). Určité senzitívne nervy, ktoré prenášajú signály z jednotlivých zmyslových orgánov (oko, ucho, jazyk) do CNS, sú niekedy označované ako senzorické vlákna na zdôraznenie špecializovaných nervových zakončení, ale od tohto delenia sa stále viac upúšťa.

Skolióza

bočné zakrivenie chrbtice, pri ktorom dochádza k skrúteniu a prípadne aj deformácii jednotlivých stavcových tiel. Skolióza môže mať množstvo príčin, napr. vrodené vývojové vady, poškodenie svalov alebo nervov (neuropatia), nehody alebo iné ochorenia.

Spinálne

miechové, alebo „týkajúce sa chrbtice alebo miechy“

Stenóza miechového kanála

ide o zúženie miechového kanála. Obvykle sa vyskytuje v oblasti bedrovej chrbtice u starších ľudí. Najčastejšie sú postihnuté segmenty medzi 3.-4 alebo medzi 4.-5. bedrovým stavcom.

Svalová atrofia

úbytok kostrového svalu, ktorý je viditeľný voľným okom. Svalové atrofie sú neuromuskulárne ochorenia vznikajúce v dôsledku úmrtia motorických nervových buniek v mieche. Možno ich rozdeliť na spinálne svalové atrofie (SMA) a nervovo svalové atrofie (HMSN).

Svrbenie

zmyslový dojem, ktorý sa môže vyskytovať v rôznych kontextoch, napr. odumieranie končatín, tj krátkodobá nervová porucha spôsobená narušeným krvným zásobením, alebo patologickými zmyslovými poruchami nervov ako parestézia alebo neuropatia.

Symptóm

ide o príznak choroby. Príznaky môžu zahŕňať napr. horúčku, zvracanie, trasenie a pod. Symptóm teda nie je choroba, len jedna z jej známok.

Syndróm

označuje sa tak súhrn niekoľkých príznakov (symptómov). Pojem je odvodený zo starogréckeho slova syndromos – sprevádzať, stretnúť sa.

zada_3

Už žiadne AU!

1 kapsula denne

Balenie: 30 kapsúl
 
aublock-SK-30

Pre riadenú diétnu výživu pri bolesti sprevádzajúcej vertebrogénny syndróm, syndróm karpálneho tunela, polyneuropatia rôzneho pôvodu a neuralgia.

Nie je určené pre deti do 12 rokov.