Trápi vás bolesť chrbtice, karpálny tunel alebo brnenie končatín?

Bolesť chrbtice počas života postihne zhruba 80 % ľudí, pričom u 10 % z nich sa bolesti vyvinú do chronickej podoby. Najčastejšou príčinou bývajú poškodené nervy.

a b c d e f h i k l m n o p r s t u v ú

Paralýza

odborné označenie na ochrnutie jedného alebo viacerých svalov. Je buď dočasná alebo trvalá a môže mať viac vyvolávajúcich príčin.

Paraplegia

je úplné ochrnutie jedného alebo viacerých svalov. Môže nastať napr. ako následok detskej obrny (poliomyelitída).

Parenterálny

Termín "parenterálny" doslova znamená "mimo čreva" a popisuje spôsob, akým látky, ako sú lieky, živiny alebo patogény, ktoré nie sú absorbované črevom, vstupujú do tela. V lekárskych termínoch je toto slovo obvykle užšie a opisuje podávanie látok priamou infúziou. Parenterálna výživa je napríklad aplikácia živín priamo do krvného riečišťa.

Parestézia

Parestézia opisuje nepríjemný, niekedy bolestivý, telesný pocit v/na koži, ktorý nie je spúšťaný vonkajšími podnetmi. Príznaky sú napr. mravčenie, svrbenie, necitlivosť, odumieranie končatín a poruchy vnímania teploty. Parestézie sú pravdepodobne založené na drobnom poškodení koncov senzitívnych nervových vlákien, ktoré tam spôsobujú spontánny prenos vzruchov. V postihnutej oblasti môže vyzerať koža úplne normálne.

Paréza

Paréza je mierna, neúplná paralýza svalu, svalovej skupiny alebo končatiny. Parézy sú väčšinou spôsobené neurologickými poruchami, teda poškodením nervov.

Periférne nervy

zahŕňajú všetky nervy mimo mozgu a miechy, ktorých celok je tiež známy ako periférny nervový systém (PNS). Nervové bunky v mozgu a mieche zase tvoria centrálny nervový systém (CNS). Rozlíšenie PNS a CNS slúži iba na popis stavu, oba systémy sú úzko previazané.

Plexus solaris

nazývaný aj solar plexus, špeciálny nervový zväzok v hornej časti brucha, ktorý je tvorený rôznymi vegetatívnymi a autonómnymi nervami, ktoré nemožno ovládať vôľou.

Polyneuropatia

všeobecný termín pre určité ochorenia periférneho nervového systému (PNS), ktoré postihujú viac nervov, na rozdiel od mononeuropatie. Toto poškodenie nervov je obvykle najprv viditeľné v oblasti dolných končatín prostredníctvom bolesti a abnormálnych pocitov. V priebehu ochorenia sa môže objaviť svalová slabosť, paralýza a kožné príznaky. Najčastejšie sa vyskytuje ako sprievodné ochorenie diabetes mellitus. K takému poškodeniu nervov môže viesť aj zneužívanie alkoholu.

Poranenie krčnej chrbtice

vzniká v oblasti krku a šije, keď je hlava po náhlom zrýchlení pretiahnutá. Poškodzujú sa svaly, šľachy atď., teda tzv. mäkké tkanivá. Samotná lebka, mozog, miecha ani krčná chrbtica nie sú postihnuté. Nárazy zozadu sú jednou z najčastejších príčin poranenia krčnej chrbtice. Svoju úlohu zohrávajú aj športové a voľnočasové úrazy, najmä v bojových športoch.

Poruchy citlivosti

ide o stav, pri ktorom už nie sú niektoré vonkajšie podnety správne vnímané alebo menené samotným nervovým systémom. Pri testovaní zmyslových porúch sa rozlišuje sedem rôznych vnemov (alebo kvalít): dotyk, teplota, vibrácie, bolesť, pohyb, poloha a sila.

Prevencia

termín používaný na opis preventívnych opatrení, ktoré majú zabrániť alebo oddialiť výskyt ochorení alebo zmierniť následky ochorenia.

Progresívna svalová relaxácia

je metóda hlbokej svalovej relaxácie. Jednotlivé svalové skupiny sú za sebou vedome napínané a potom po krátkej napínacej fáze opäť uvoľnené. Cieľom relaxačnej techniky je trvalé uvoľnenie svalového napätia zlepšením telesného vedomia. Časom by sa mal pacient naučiť vedome navodzovať svalovú relaxáciu. Uvoľnením svalov je možné navyše zmierniť ďalšie známky fyzického nepokoja alebo vzrušenia, napr. búšenie srdca, potenie alebo trasenie.

Progresívny

znamená „rozširujúci“, takže progresívne ochorenie vykazuje stále závažnejší priebeh. Napríklad roztrúsená skleróza je ochorenie, ktoré má obvykle progresívny priebeh.

Protizápalové lieky

lieky, ktoré tlmia zápal v tele. Cudzími slovami sa tiež nazývajú antiflogistika.

zada_3

Už žiadne AU!

1 kapsula denne

Balenie: 30 kapsúl
 
aublock-SK-30

Pre riadenú diétnu výživu pri bolesti sprevádzajúcej vertebrogénny syndróm, syndróm karpálneho tunela, polyneuropatia rôzneho pôvodu a neuralgia.

Nie je určené pre deti do 12 rokov.