Trápi vás bolesť chrbtice, karpálny tunel alebo brnenie končatín?

Bolesť chrbtice počas života postihne zhruba 80 % ľudí, pričom u 10 % z nich sa bolesti vyvinú do chronickej podoby. Najčastejšou príčinou bývajú poškodené nervy.

a b c d e f h i k l m n o p r s t u v ú

Medzistavcová platnička

Medzistavcová platnička je flexibilné spojenie medzi dvoma chrbticovými stavcami. Je jedným z chrupavkových kostných spojení v tele a spája medzi sebou jednotlivé stavce, čo prispieva k pohyblivosti a pružnosti chrbtice. Medzi telami stavcov chrbtice sa nachádza celkom 23 medzistavcových platničiek. Medzistavcová platnička sa skladá z dvoch častí, vonkajšieho vláknitého prstenca a vnútorného želatínového jadra a dohromady tvorí akýsi tlmič nárazov pre chrbticu.

Miecha

časť centrálneho nervového systému (CNS), ktorá prechádza v chrbtici chrbticovým kanálom

Miechové nervy

nervy vychádzajúce z miechy na oboch stranách. Sú súčasťou periférneho nervového systému (PNS). Miechové nervy vychádzajú z miechového kanála medzi dvoma stavcami. V prípade vyskočenej platničky sú často poškodené miechové nervy, čo môže viesť k ďalekosiahlej bolesti a abnormálnym vnemom.

Mononeuropatia

ochorenie jedného nervu v periférnom nervovom systéme. Všeobecný termín pre tieto poruchy je neuropatia. Pokiaľ je postihnutých viac nervov, hovoria lekári o polyneuropatii. Periférny nerv môže byť postihnutý ochoreniami, ktoré postihujú celé telo (systémové ochorenia), vrátane diabetes mellitus.

Motorické nervy

nervy alebo nervové vlákna ovládajúce kostrové svaly, a tým aj našu schopnosť pohybu. Vo svaloch sa cez tzv. motorické koncové platničky prenáša vzruch jednotlivých nervových buniek na príslušné svalové vlákna, čo ich stimuluje ku kontrakcii.

Motorika

 „súhrn aktívnych pohybových sekvencií“. V medicíne sa používa na opis fyzickej obratnosti. Pohybové sekvencie sú riadené mozgom a prebiehajú účelovo (dobrovoľný pohyb). Napríklad pohyb kostrového svalstva pri vzpriamenej chôdzi je riadený ľubovoľne. Zhoršená motorika je častým príznakom choroby, napr. ako následok artrózy, vyskočenej platničky, ústrelu alebo cukrovky (diabetes mellitus).

Mravčenie

hovorový termín pre zmyslové poruchy, ktoré sa prejavujú brnením alebo jemným štípaním v koži, podobné pocity, ktoré mravce spôsobujú pri chôdzi po koži. Tieto zmyslové poruchy môžu byť spôsobené rôznym poškodením nervov (napr. diabetická neuropatia).

Myalgia

je lokálna difúzna bolesť, ktorá vychádza zo svalov. Myalgia sa často vyskytuje ako príznak celého radu ochorení. Je typická pri mnohých infekciách, napr. prechladnutí, chrípke alebo kliešťovej babezióze. U mnohých reumatických ochorení, rovnako ako u vyskočených platničiek a lumbaga sa v priebehu ochorenia často objavujú bolesti svalov.

Myastenia

označuje sa tak svalová slabosť a príznak rôznych ochorení. Táto celková slabosť kostrového svalstva alebo jednotlivých svalových skupín sa pri záťaži zvyšuje a vedie k abnormálne rýchlej svalovej únave alebo oslabeniu.

Myelínová pošva

detto myelínová vrstva, je tuková vrstva, ktorá obklopuje axón. Hlavnou úlohou myelínovej pošvy je izolovať a tým zvýšiť prenosovú rýchlosť impulzov, ktoré sú vysielané z jednej nervovej bunky do druhej.

zada_3

Už žiadne AU!

1 kapsula denne

Balenie: 30 kapsúl
 
aublock-SK-30

Pre riadenú diétnu výživu pri bolesti sprevádzajúcej vertebrogénny syndróm, syndróm karpálneho tunela, polyneuropatia rôzneho pôvodu a neuralgia.

Nie je určené pre deti do 12 rokov.