Trápi vás bolesť chrbtice, karpálny tunel alebo brnenie končatín?

Bolesť chrbtice počas života postihne zhruba 80 % ľudí, pričom u 10 % z nich sa bolesti vyvinú do chronickej podoby. Najčastejšou príčinou bývajú poškodené nervy.

a b c d e f h i k l m n o p r s t u v ú

Kauzálny

príčinný, kauzálna terapia je liečba zameraná na odstránenie príčiny choroby

Kontraindikácie

je faktor (napr. vek, niektoré predchádzajúce ochorenia, úrazy) alebo stav (napr. tehotenstvo), ktorý odporuje určitému lekárskemu opatreniu, napr. podanie určitého lieku. Pri ignorovaní kontraindikácie môže dôjsť k negatívnym dôsledkom pre pacienta, napr. poškodenie orgánu alebo zhoršenie ochorenia. Termín je odvodený z latinských slov „contra“ (proti) a „indicare“ (označiť).

Kostrč

tvorí najspodnejšiu časť chrbtice. Skladá sa zo štyroch až piatich chvostových stavcov. Tie sú obvykle spojené dohromady a tvoria jedinú kosť. Kostrč je východiskovým bodom pre rôzne väzy a svaly panvy, najmä panvového dna a bedrových kĺbov.

Krčná chrbtica

obzvlášť flexibilný úsek chrbtice medzi hrudnou chrbticou a hlavou. Všeobecne je venovaná zvláštna pozornosť správnemu držaniu krčnej chrbtice, aby sme sa vyvarovali bolesti napr. spôsobenej nesprávnym držaním tela pri stole

Krčné stavce

stavce medzi hrudnou chrbticou a hlavou. Táto časť je známa ako krčná chrbtica a tvorí tzv. kraniálny koniec chrbtice

Krížová kosť

je klinovitá kosť v dolnej časti chrbtice. Obopína zadnú časť stavcového kanála a tvorí s bedrovou kosťou celok, tzv. panvový pletenec. Krížová kosť je základom pre pohyblivú hornú časť tela. Problémy s krížovou kosťou môžu zapríčiniť napr. seknutie (húsera).

Kurz pre zdravý chrbát

ponúka množstvo tréningových programov, kníh a ďalších médií, ktoré poskytujú cvičenia a informácie o prevencii a úľave od problémov s chrbtom. Cieľom je podporiť „zdravie chrbta“ a zabrániť tomu, aby sa problémy s chrbtom stali chronickými.

Kyselina listová

patrí do skupiny vitamínov B a je známa aj ako vitamín B9, vitamín B11, vitamín M alebo folát. Kyselinu listovú si ľudské telo nedokáže vyrobiť samo, ale je obzvlášť dôležitá, pretože je nevyhnutná pre všetky procesy bunkového delenia a mnoho metabolických reakcií. Je v malom množstve obsiahnutá v nasledujúcich potravinách: celozrnné výrobky, zelená listová zelenina, červená repa, brokolica, mrkva, špargľa, reďkovky, ružičkový kel, rukola, špenát, paradajky, vaječné žĺtky a orechy, ovocie, ryby a mäso. Prírodnými zdrojmi kyseliny listovej sú kvasnice, pšeničné klíčky a otruby, ďalej teľacia a hydinová pečeň. Odporúčaná denná dávka je 200 µg

zada_3

Už žiadne AU!

1 kapsula denne

Balenie: 30 kapsúl
 
aublock-SK-30

Pre riadenú diétnu výživu pri bolesti sprevádzajúcej vertebrogénny syndróm, syndróm karpálneho tunela, polyneuropatia rôzneho pôvodu a neuralgia.

Nie je určené pre deti do 12 rokov.